Noordoost Nederland is lang niet zo vlak als sommigen ons willen doen geloven: ga maar eens fietsen door Gaasterland en dan niet op een racefiets of e-bike. Gewoon trappen heuvelop en freewheelen heuvelaf. Bovendien: groot is niet altijd mooier. Laten we eens kijken naar deze heuvellanden.
Eerder had ik al eens criteria opgesteld om een heuvel de eretitel van berg te kunnen geven, een lijst van alle bergen in Nederland gemaakt en de bergen in noordoost Nederland in een hiërarchisch overzicht gezet. Nu wil ik bekijken hoe we het landschap ordenen in Heuvellanden.
NB: duinen neem ik niet mee bij de heuvellanden. Wel bij de bergtoppen.
Heuvellanden in Noord Nederland
In Noord Nederland liggen vijf heuvellanden: Gaasterland, Westerwolde, het Drents Plateau, het Steenwijker Heuvelland (die naam verzin ik zelf) en Vollenhover Heuvelland.

Groningen
In Groningen ligt een heuvelland in Stadskanaal of Westerwolde, met de Kieberg als top op 10 meter. Een andere heuvel is de Ruigeberg. De regio heet Westerwolde, maar ten westen waarvan dat wolde dan ligt, is me duister. Het grootste deel ligt in gemeente Stadskanaal.

De drumlins bij Winschoten, top op ca 6m +NAP, zijn niet hoog genoeg om heuvelland te heten. Ze zijn wel mooi.
Friesland
Gaasterland is een heuvelland met een dubbele top bij Oudemirdum en Rijsterbosch, beide 13 m hoog.

Drenthe
Drenthe is een groot heuvelland: het Drents Plateau. De hoogste berg is de Hondsrug, de top ligt even ten noorden van Emmen. Het plateau strekt zich uit over vier provincies. Het oostelijke deel is een wereldfenomeen: de grootste megaflutes op aarde.

Overijssel
Het Steenwijker Heuvelland bestaat uit drie delen: twee keileemstuwwallen en een glaciaal bekken. De top is de Woldberg (26 m). Op het oostelijke complex ligt de Havelterberg (21 m).

Het heuvelland bij Vollenhove heeft een naamloze top op net geen 10 meter. Ik noem het (voorlopig) Vollenhover Heuvelland.

Er zijn nog een paar losse keileembulten in Noord Nederland die geen deel zijn van een heuvelland, zoals De Hoge Berg op Texel, Wieringen en Urk.
Heuvellanden in oost en midden Nederland
Midden-Nederland is het meest heuvelachtige gebied van Nederland. Noord-Nederland ligt laag, Zuid-Nederland gaat in zijn geheel omhoog. Midden-Nederland gaat op en neer.

Het indelen in heuvellanden vind ik lastiger dan bij Noord Nederland. Niet alleen omdat ik het hier beter ken (en het dus lastiger vind om Delden bij de Sallandse Heuvelrug te proppen dan om Winschoten en Onstwedde bij elkaar te nemen), maar ook omdat veel heuvels eilandjes zijn in een grote zee. Ik vind dat ze qua ontstaan bij elkaar zouden moeten horen om een deelgebied te vormen, maar dat is nog niet zo gemakkelijk. En voor een fietser of wandelaar wellicht niet relevant.
Overijssel
In Twente en de Achterhoek (ja ik weet het, dat is Gelderland) gaat de ondergrond omhoog en vormt het Tertiair Plateau. Daarop ligt in Twente een langgerekte heuvelrug: de Twentse Heuvelrug. Het noordelijke deel hiervan is een deel van de Hezinger Stuwwal met als top Hezingen in Duitsland en de Tankenberg bij Oldenzaal als tweede berg.
In Salland ligt een samensmeltsel van verbrokkelde stuwwallen en keileembulten. Afzonderlijke delen zijn (van noord naar zuid) de Besthmenerberg, Archemerberg, Luttenberg, de grotere Sallandse Heuvelrug, Lochemerberg en ten oosten daarvan de Needeseberg. Ik prop ze bij elkaar en noem alles samen de Sallandse Heuvelrug. De top is de Archemerberg. Andere bergen (volgens mijn criteria) zijn de Koningsbelt en de Lochemseberg.
In midden Twente ligt een golvend gebied tussen Tubbergen, Borne, Delden, met als hoogste punt de Deldeneresch, een heuse stuwwal. Ik neem hier ook de heuvels van Sibculo en de Wierdense rug bij. Dus dit zijn alle bulten en bultjes die liggen tussen de Sallandse en de Twentse Heuvelrug, ook al horen ze qua ontstaan absoluut niet bij elkaar.
Gelderland
Het meest uitgestrekte en hoogste heuvelland van Noordoost Nederland is de Veluwe. Dit is een samensmeltsel van zes stuwwallen. De top is Signaal Imbosch op ca 110 m+NAP bij Rheden.
Ten oosten van Nijmegen ligt het heuvelland Berg en Dal. De heuvelrug loopt over de grens door en de top is de Kleverberg in Duitsland. De heuvelrug is deel van de Nederrijnse Heuvelrug. De Kleverberg is net zo hoog als de Tafelberg bij Rheden. Een tweede top is de Preekstoel die wel in Nederland ligt en ook aan alle criteria voor berg voldoet.
De top van Montferland is de Hettenheuvel.
De Achterhoek is deel van het Tertiaire Plateau dat bij de Twentse Heuvelrug al aangestipt werd.
Utrecht
De top van de Utrechtse Heuvelrug is de Amerongseberg.
Het Gooi bestaat uit losse heuvels in een vlak gebied. De top is de Stompert. Een tweede top is de Tafelberg bij Blaricum.
Overzicht
| Provincie | Heuvelland | Top | Berg of heuvel? | Andere bergen |
| Groningen | Westerwolde | Kieberg | Heuvel | |
| Friesland | Gaasterland | Oudemirdum | Heuvel | |
| Drenthe | Drents Plateau | Hondsrug | Heuvel | |
| Overijssel | Steenwijker Heuvelland | Woldberg | Heuvel | |
| Overijssel | Vollenhover Heuvelrug | Heuvel | ||
| Overijssel / Gelderland | Tertiair Plateau met daarop de Twentse Heuvelrug | Paasberg bij Uelsen | Berg | Tankenberg |
| Overijssel | Sallandse Heuvelrug | Archemerberg | Berg | Grote Koningsbelt, Lochemseberg |
| Overijssel | Stuwwal van Delden | Deldeneresch | Heuvel | |
| Gelderland | Oostveluwe | Tafelberg bij Rheden | Berg | Hoog-Soeren |
| Gelderland | Arnhemse Heuvelrug | Zijpenberg | Heuvel | |
| Gelderland | Edese Heuvelrug | Sijsselt | Berg | |
| Gelderland | Garderens Heuvelland | Speulderbos | Heuvel | |
| Gelderland | Heuvelrug van tHarde-Hattem | Woldberg | Heuvel | |
| Gelderland | Rijk van Nijmegen | Kleverberg | Berg | Vlierenberg |
| Gelderland | Montferland | Hettenheuvel | Berg | |
| Utrecht | Utrechtse Heuvelrug | Amerongseberg | Berg | |
| Utrecht/Noord-Holland | Gooi | Stompert | Heuvel | Tafelberg bij Blaricum |
Dan is dit voorlopig dus de naamgeving die ik hanteer op dit blog.
Altijd gedacht dat Hogebeintum de hoogste terp (berg) had.
Ik ga het nakijken. Maar de stortbergen zijn sowieso hoger.
De terp van Hogebeintum is 9 meter hoog. En daarmee net geen berg (in mijn zelfbedachte definitie) omdat ik een minimaal hoogteverschil van 10 meter met de omgeving aanhoud. Wel een prachtige terp natuurlijk.
Waar dat afval al niet goed voor is.
Haha, we maken ons eigen berglandschap. Die Nederlanders toch.